Af ne zaman çıkacak? Cumhurbaşkanı af açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, af ile ilgili açıklama yaptı. İşte ayrıntılar

Af ne zaman çıkacak? Cumhurbaşkanı af açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’nde konuştu.

AK Parti hükümetleri döneminde inşa edilen 245 adalet sarayı ile adalet teşkilatını yaptığı işin saygınlığına yakışır fiziki mekanlara kavuşturduklarını söyleyen Erdoğan, “Bugün pek çok ilçemizin ve ilimizin en özgün binaları adalet saraylarıdır. Hakim ve savcı sayımızı 17 bine çıkartarak mahkeme sayılarını arttırarak dosya yığılmalarının büyük oranda önüne geçtik. Sizlerle birlikte bugün bu sayı 19 bini geçmiş oluyor. Bakanlık personel sayısını 61 binden 140 bine çıkartarak mahkemelerin çalışmalarını kolaylaştırdık. İstinaf mahkemelerini faaliyete geçirerek hem Yargıtay ve Danıştay’daki yoğunluğu azalttık hem de kararların sonuçlanma süresini kısaltarak adaletin işleyişinin hızlanmasını sağladık. Kamu denetçiliği, arabuluculuk, uzlaştırma gibi yöntemlerle anlaşmazlıkların mahkemelere gelmeden çözülmesini sağlayacak alternatif yollar getirdik. Yargı sistemimizin yıpranmasına yol açan tartışmaları sona erdirecek pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik. Askeri mahkemelerin kaldırılmasından hakimler ve savcılar kurulunun yapısına kadar pek çok alanı kapsayan bu reformlar sayesinde yargının itibarını yükselttik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi 15 Temmuz darbe girişimine getiren süreçte yargı içindeki terör örgütü mensuplarının çok önemli rollerinin olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Milletimizle birlikte bu darbe girişimlerini başarısızlığa uğrattık. Terör örgütünün diğer kurumlarımızdaki uzantıları gibi adalet teşkilatımızdaki militanlarının da kökünü kazıyoruz. Daha var. Bunlar virüs. Aynen vücuttaki virüsler gibi. Ama temizleyeceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması sürecinin tamamen demokratik hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde yürütülmesinde ülkesinin ve milletinin emrinde görev yapan hakim ve savcılarımızın çok büyük katkısı vardır. Bugün tüm dünyaya göğsümüzü gererek Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük destanını anlatabiliyorsak bunu hakim ve savcılarımızın o gece gösterdikleri dirayete borçluyuz. O gece ülkesi ve milleti için göreve koşan, günler boyunca hiç dinlenmeden çalışan hakim ve savcılarımıza şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Af açıklaması
Af teklifine ilişkin de bir değerlendirmede bulunan Erdoğan, “Kanunlarımızın uygulamasında milletimizi rahatsız eden, adalet duygusunun oluşmasına engel olan hususların bulunduğu bir gerçektir. Son af tartışmaları mahiyeti itibariyle bu rahatsızlığı daha da arttırmıştır. Bunun için arkadaşlarımızdan gündeme getirilen af tartışması ile uğraşmak yerine hem içeriğin hem uygulamanın mahşeri vicdana uygun hale getirilmesi yönünde bir çalışma başlatmalarını istedim. İnsanlarımızın, mesela hırsızlık yaparak malına, vücudunu yaralayarak vücuduna kasteden daha pek çok suçu işleyerek milletin yüreğini yakan kişilerin adliyelerin bir kapısından girip diğerinden çıkmasına yol açmayacak bir çerçeveyi oturtmamız gerekiyor. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor. Hakim ve savcılarımız kürsü tecrübeleriyle, yüksek yargı organlarındaki arkadaşlarımız dosya birikimleriyle, akademisyenlerimiz teorik yaklaşımlarıyla bu çalışmaya katkı vereceklerdir. Yürütme olarak milletimizin beklentisi doğrultusunda bu hazırlığı yapmakla sorumluyuz. Nihai tasarruf yasama organımıza, meclisimize aittir” açıklamasında bulundu.

Af ne zaman cikacak af cikti mi cumhurbaskani af aciklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Juventus şampiyonluğunu ilan etti
Juventus şampiyonluğunu ilan etti
Ekrem İmamoğlu 3 kulübe destek verecek
Ekrem İmamoğlu 3 kulübe destek verecek