65 Yaş Maaşı Almak İçin Şartlar Değişti

Hükümet, yeni tasarılar için düğmeye bastı. Emeklisinden esnafına, hastasından yaşlısına kadar tüm herkesi kapsayan yeni tasarılar için işte detaylar.

65 Yaş Maaşı Almak İçin Şartlar Değişti

Çalışanlar için düşünülen maaş zammının yanı sıra emekliler için ödenecek olan yeni zamların yanı sıra hükümet yeni ödenekler için düğmeye bastı. İşte o yeni gelişmeler.

65 Yaş Maaşı İçin Yeni Düzenleme:
Hükümet, 65 yaş aylığı ile hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara 3 ayda biryaptığı maaş ödemesiyle ilgili düzenleme getirdi. Yeni düzenlemeyle birlikte bu paradan yaralanma imkanı daha da kolaylaşacak. Ödenecek tutarlar da yeni yılla birlikte zamlananacak. Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere 3'er aylık dönemler halinde 685,06 lira olarak ödenen ve 65 yaş aylığı, Ocak'ta 705 liraya ulaşacak. 
65 yaş aylığı alabilmek için 3 temel şart bulunuyor.
İlk şart, 65 yaşını doldurmuş olmak.
İkinci şart sosyal güvence olmaması.
Üçüncü şart ise gelir.
Yeni düzenlemeden önce hane içerisinde gelir hesaplanıyordu. Artık bu şart değişti. 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisi ile eşinin geliri dikkate alınıyor. Kişi başı gelir 392 liranın altındaysa aylık bağlanabiliyor. 65 yaş aylığı almak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukların ilçenin kaymakamlık ve vakıf müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmekte. Başvuru sırasında 'yaşlılık aylığı başvuru formu'nun imzalanarak teslim edilmesi gerekiyor. Başvuru, vasi tarafından yapılacaksa, mahkeme tarafından verilmiş vasilik kararıyla birlikte yapılıyor.

Emeklilere Zam Ocak'ta:
Ocak 2017 itibariyle emekli maaşı zamlanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ''Enflasyon zammı'' yapılacak. 2016'nın ikinci döneminde gerçekleşen enflasyon, yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak zammını belirleyecek. Memur emeklilerine Ocak 2017'de yüzde 3 toplu sözleşme zammı verilecek. Diğer taraftan 2016 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon yüzde 5'i aşarsa, aşan kısım da yüzde 3'lük zammın üstüne eklenecek. Enflasyon tahminlerine göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 olacak..

Esnafa İşsizlik Maaşı:
İflas, doğal afet yada farklı nedenlerden iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafa maaş ödenmesi için işşizlik fonu kurulması için çalışmalar başlatıldı. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, esnafa işsizlik fonu kurulması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte çalışma yürüttüklerini açıkladı. Müezzinoğlu, "Altyapı oluşturuldu. Çalışmayı 2016 yılı tamamlanmadan Başbakanımıza sunacağız. Ona göre düzenlemenin takvimini belirlenecek" dedi. Halen işçilere işsiz kaldıklarında 10 aya kadar işsizlik maaşı veriliyor. İşsizlik ödeneği, çalışırken ödenen maaşın yüzde 40'ı oluyor. Ancak bu maaş, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor.

Gelir Vergisi Borçlularına 2. Fırsat:
Gelir İdaresi'nden borçlulara yeni fırsat geldi. Borç yapılandırmasına ilişkin kanundan peşin ödeme tercihiyle yararlanmak üzere başvuran ancak 30 Kasım itibarıyla ödemelerini yapmamış mükellefler, 2 Ocak 2017'ye kadar ödemelerini gerçekleştirebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 6736 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan tutarların peşin ödeme süresi ile taksitli ödemeyi tercih edenler için ilk taksit ödeme süresinin 30 Kasım'da sona erdiği hatırlatıldı. Açıklamada, söz konusu kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak üzere başvuruda bulunan ve peşin ödemeyi tercih eden mükelleflerden 30 Kasım'a kadar ödemelerini yapmamış olanların, 2 Ocak 2017'ye (bu tarih dahil) kadar peşin ödenecek tutarları yüzde 1.40 oranında hesaplanacak geç ödeme zammıyla ödeyebilecekleri kaydedildi.

Kanser Hastalarına Ödenek:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca başlatılacak yeni sosyal yardım programı ile kanser ve verem gibi uzun süreli tedavi gerektiren ve kronik hastalıklar ile mücadele eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi destek sağlanmasına karar verildi. Tedavi süreçlerinde maddi olarak yıpranan yoksul durumdaki vatandaşlar için başlatılacak yardım programının 81 ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yürütülmesi gündemde. İhtiyaç sahiplerine yapılacak yardımın miktarı, kaç kişinin yararlanacağı gibi detaylar taslak aşamasında.

Gelir Vergisi Borçlularına 2. Fırsat Kanser Hastalarına Ödenek Esnafa İşsizlik Maaşı Emekliye Zam 65 Yaş Maaşı 65 Yaş Maaşı Şartları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray 21.şampiyonluğu böyle kutluyor
Galatasaray 21.şampiyonluğu böyle kutluyor
Flaş gelişme ! Fenerbahçe finalde
Flaş gelişme ! Fenerbahçe finalde