3 kapılı hatchback dönemi kapandı

Birçok kişinin hayali olan Üç kapılı hatchback dönemi kapandı. Peki neden?

3 kapılı hatchback dönemi kapandı

Avrupa otomobil pazarında bir zamanların en gözde araçları arasında yer alan 3 kapılı araçlarda son noktaya gelindi. Üç kapılı hatchback modeller Avrupa yollarına veda etti. Bunun en büyük nedeni ise 3 kapılı otomobillerin satışının eskiye oranla artık yüzde 10 gerilemesi gösterildi.

Diğer yandan Batı Avrupa binek otomobil pazarında tüketici tercihleri değişmeye başlaması da etkili olan nedenlerden biri. Ayrıca son yıllarda SUV araçlara olan talep artarken, 3 kapılı hatchback otomobilere ilgi oldukça azaldı.
 
Jato verilerine göre 2007'de Avrupa'da trafiğe çıkan otomobillerin yüzde 15'i üç kapılıydı. Bu oran 2009'da yüzde 17'e kadar çıktı. 2009'da toplam 2.4 milyon adet küçük ve kompakt üç kapılı otomobil satıldı. Üç kapılı modeller ilk otomobilini alan tek başına yaşayan gençler ve yeni evli çiftler tarafından tercih ediliyordu. 2016'da üç kapılı otomobillerin pazar payı yüzde 10 gibi yüksek bir oranda düşerek yüzde 6.3'e geriledi. 2016'da üç kapılı otomobil satışları 961 bin adete indi. Avrupa'da 3 kapılı hatchback otomobillere olan talebin azalması, otomotiv üreticilerinin de radikal kararlar almasına neden oldu. Birçok üretici ürün gamından üç kapılı versiyonları çıkardı. B segmentinin popüler modelleri Renault Clio, Fiat Punto ve Nissan Micra'nın üç kapılı modelleri piyasada satılmıyor.
 

3 kapılı hatchback 3 kapılı hatchback araçları 3 kapılı hatchback arabaları 3 kapılı araba modelleri 3 kapılı arabalar hangileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan seçilirse Başkan Yardımcıları kim olacak
Erdoğan seçilirse Başkan Yardımcıları kim olacak
Erü'de Neler Oluyor ?
Erü'de Neler Oluyor ?