16 Eylül Cumartesi Dolar Fiyatları

Son günlerde giderek yükselmeye devam eden dolar, güne düşüşe geçerek başladı.

16 Eylül Cumartesi Dolar Fiyatları

Dolar 16 Eylül Cumartesi gününe  yine yükselişle başlayan doların, güncel dolar kuru ise şu şekilde; 3.4357 TL’den alınacak olan dolar, 3.4397 TL’den satılacak. Euro’nun ise satış fiyatı 4.0957 TL iken, alış fiyatı ise 4.1214 TL.

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir.  Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da fiyatları arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.  Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur.

Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.  Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar. Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır.

Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir.  Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

dolar euro borsa 16 eylül 2017 dolar fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı