14 Eylül Perşembe Dolar Fiyatları

Güne yükselişe geçerek başlayan dolar, 3.46 seviyesine ulaştı.

14 Eylül Perşembe Dolar Fiyatları

Dolar 14 Eylül Perşembe gününe, yükselişe geçerek başladı. Birçok ülkenin para biriminde,  gerçekleşen değer kaybı doları 3,46 seviyesine çıkardı.

Edinilen bilgilere göre; ekonomi piyasası bugün itibariyle Merkez Bankası'nın, faiz kararını ve Amerika Birleşik Devletlerinin alacağı faiz kararını takip edecek.

Söylentilere göre ise; Merkez Bankası tarafından bugün saat 14.00'te açıklanması beklenilen karar ile birlikte faizlerin sabit tutulması bekleniyor.

Bu sabah itibaren piyasalarda 3,46-3,47 bandında seyrederken,  Euro ise 4,11'in üzerinde işlem görecek.
14 Eylül Perşembe günü güncel dolar fiyatlarına göre; bugün dolar, 3,4592 TL üzerinden alınacakken, 3,4604 TL üzerinden satılacak. Euro ise 4.1102 TL üzerinden alınacakken,4.1134 TL üzerinden de satılacak.

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer?  

Birçok kişinin merak ettiği fakat bilmediği Döviz kurlarıyla ilgili merak edilenler. Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir.

 Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir
Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir.Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.

 Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir.
Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.  Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur.

Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.  Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. 

Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.  

 

14 eylül dolar fiyatları dolar euro serbes piyasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı