13 Eylül Çarşamba Dolar Fiyatları

TL karşısında düşüşe geçen dolar 3,43 ile güne başlarken Euro ise 4,11 liradan işlem görecek.

13 Eylül Çarşamba Dolar Fiyatları

Dün itibariyle hızla yükselişe geçen dolar, 3,44 liraya ulaşmış ve günü 3,42 ile kapatmıştı. Bugüne düşüşle başlayan dolar ise, 3,43 oranına ulaşırken, Euro ise 4,11 liradan işlem görecek.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan oran verilerinden önce, 3,40'ın üzerinde işlem gören dolar, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan tahmini verilerin beklentilere yakın olması sebebiyle ani bir düşüşe geçerek 8 Aralık 2016 tarihinden bugüne ilk defa 3,3953'ü gördü.

 13 Eylül 2017 dolar kuru oranları ise şu şekilde açıklandı;

 3,4282 TL’den alınan dolar, 3,4298 TL ile satışa sunulacak. Euro ise 4.1079 TL den alınırken 4.1105 TL den satılacak.

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer?

 Birçok kişinin merak ettiği fakat bilmediği Döviz kurlarıyla ilgili merak edilenler. Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir.

Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.

 Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.

 Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

 Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.” Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir.

Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

 

 

 

dolar euro altın 13 Eylül dolar fiyatları serbes piyasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Ceceli hakkında flaş iddia.. Michelle Demishevich kimdir
Mustafa Ceceli hakkında flaş iddia.. Michelle Demishevich kimdir
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum