12 Eylül Salı Günü Dolar Fiyatları

TL karşısında düşüşe geçen dolar fiyatları yükselerek 3, 39 seviyesine ulaştı.

12 Eylül Salı Günü Dolar Fiyatları

12 Eylül Salı günü itibariyle dolar güne yükselerek başladı. TL karşısında düşmeye devam eden dolar fiyatları yükselerek 3,39 seviyesine ulaştı.

Doların Türk Lirası karşısında ki bu değer kaybının sebebi olarak ise Kuzey Kore - ABD arasında süregelen nükleer tartışmalar gösterildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilerden önce ise dolar, 3,40'ın üzerinde işlem görürken, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan tahmini verilerin beklentilere yakın olması nedeniyle dolar ani bir düşüşe geçerek 8 Aralık 2016 tarihinden bugüne ilk defa 3,3953'ü gördü.

Dolar/TL gece saat 12.00 sonrası bir önceki kapanış oranına göre yüzde 0,42 azalışla 3,3989'dan işlem görürken, aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,43 düşüşle 4,0879'dan, sterlin/TL de yüzde 0,40 gerileyerek 4,4847 seviyelerinden alıcı bulacak.

 İşte 3,7199'a gerileyen doların 12 Eylül 2017 Salı Günü Fiyatları:

Dolar alış: 3,4099 TL / Dolar satış: 3,4129 TL

Euro alış: 4.0783 TL / Euro satış: 4.0813 TL

Kapalıçarşı Fiyatları ise şu şekilde;

Kapalıçarşı'da 3,4100 liradan alınan dolar 3,4120 liradan satıcı bulacak. 4,0800 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 4,0820 lira olarak belirlendi.  Doların dün yapılan kapanışta satış fiyatı 3,4010 lira, avronun satış fiyatı ise 4,0740 lira olmuştu.

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer? 

 Birçok kişinin merak ettiği fakat bilmediği Döviz kurlarıyla ilgili merak edilenler. Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.

Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir. Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.” Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

dolar dolar fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı